باز اکنون > تست آنلاین > تست شخصیت ۱۶ عاملی کتل (۱۶PF) | آنلاین

ریموند برنارد کتل کیست؟(Raymond Bernard Cattell)

باز اکنون

ریموند برنارد کتل (Raymond Bernard Cattell)
فردی که به ۱۶ عامل شخصیتی اش مشهور استاو متولد سال ۱۹۰۵ در شهر استافوردشایر انگلستان است . ریموند کتل اولین فرد از خانواده  بود که وارد کالج شد و به تحصیل در رشته  رشته فیزیک و شیمی پرداخت.او علاقه زیادی به استفاده از علم برای حل مشکلات انسانی داشت. کتل در راستای همین هدف در سال ۱۹۲۹ دکترای روانشناسی خود را از دانشگاه لندن در یافت کرد.
کتل با استفاده از درجه‌بندی مقیاس‌هایی که از بررسی کلمات مربوط به شخصیت در زبان انگلیسی به دست آمده بود، داده‌هایی از یک نمونه گسترده از مردم عادی به دست آورد و شانزده عامل شخصیت را از آن‌ها استخراج و در انتها پرسشنامه شخصیت ۱۶PF را تهیه کرد . پرسشنامه ای که همچنان با گذشت سالها به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و بروی کار سایر روانشناسان تاثیر گذار بوده است. ریموند برنارد کتل با اینکار به محققان این امکان را داد تا جنبه های رفتار انسان را مطالعه و آنها را به عنوان یک کل مشاهده کنند. کاری که در آزمایشگاه ممکن نبود .{۱}

آزمون ۱۶ عاملی کتل چیست؟(CATTEL ۱۶PF personality questionnaire)

آزمون ۱۶ عاملی کتل یک پرسشنامه با قابلیت نمره گذاری عینی استاین آزمون بر مبنای پژوهش های بنیادی در روانشناسی برای ارزیابی شخصیت در یک زمان کوتاه - فراهم شده است. پرسشنامه کتل به زبان های زیادی ترجمه شده  و مطالعات زیادی بر اعتبار این آزمون تاکید داشته اند. آزمون ۱۶ عاملی کتل کاربردهای بسیاری  دارد. بنابراین بسته به اینکه به چه منظور انجام میگیرد میتوان آن را  تفسیر کرد. برخی بر روی موضوعاتی مانند انتخاب شغل ، توسعه کار تیمی و پتانسیل رهبری متمرکز می شوند. در حالی که برخی دیگر از گزارشات تفسیری  در حوزه های بالینی و درمان کمک میگیرند.آزمون ۱۶ عاملی کتل  از سؤالات چند گزینه ای تشکیل شده است که در آن پاسخ دهنده باید یکی از سه گزینه  را انتخاب کند.سپس صفات شخصیتی توسط یک طیف نمایش داده می شود. {۱}

آزمون۱۶ عاملی کتل چه مواردی را میسنجد (CATTEL ۱۶PF personality questionnaire)

باز اکنون

روایی و اعتبار آزمون ۱۶ عاملی کتل ( ۱۶PF personality questionnaire)

برزگر (۱۳۷۵) جهت بررسی اعتبار آزمون از روش آزمون-آزمون مجدد با فاصله زمانی کم، روش آزمون-آزمون با فاصله زمانی زیاد و روش همسانی درونی. نتایج این بررسی نشان داد که ضریب اعتبار برای روش آزمون-آزمون مجدد با فاصله زمانی کم برابر با ۰/۶۵، با روش آزمون-آزمون مجدد فاصله زمانی زیاد ۰/۵۲ و همسانی درونی برابر با ۰/۵۴ به دست آمد.{۱}

نمونه تفسیر آزمون ۱۶ عاملی کتل(CATTEL ۱۶PF personality questionnaire)

باز اکنون
ژ 1-150

پرسشنامه چندمحوری بالینی میلون۳ پرسشنامه خودسنجی استاندارد شده است. دامنه گسترده ای از اطلاعات مربوط به شخصیت را می سنجد.

ژ 1-148

آزمون اضطراب بک BAI

آزمون های سلامت روان

آزمون اضطراب بک یک پرسشنامه خودگزارشی است این پرسشنامه به طور اختصاصی علائم اضطراب را بالینی را در افراد میسنجد

ژ 1-147

آزمون ۱۶ عاملی کتلCATTEL ۱۶PF

آزمون های شخصیت

آزمون ۱۶ عاملی کتل توسط ریموند برنارد کتل تهیه شده است. این آزمون ۱۶ عامل شخصیتی را در شما ارزیابی میکند.

ژ 1-149

یکی از مقیاس های رایج برای ارزیابی عزت نفس پرسشنامه عزت نفس کوپر اسمیت است .در این پرسشنامه مواد به دو گروه تقسیم بندی شده اند .

ژ 1-153

آزمون خشم اسپیلبرگر

آزمون های شخصیت

این آزمون شامل سه بخش و ۵۷ عبارت، است که بخش نخست، حالت خشم؛ بخش دوم، صفت خشم و بخش سوم، شیوه های بیان و کنترل خشم را می سنجد.

ژ 1-152

پرسشنامه رضایت زناشویی انریچ که فرم ۴۷ سؤالی آن توسط اولسون(۱۹۹۸)، تهیه شد شامل ۱۲ مقیاس است که عبارتند از: پاسخ قراردادی، رضایت زناشویی .....

ژ 1-162

آزمون افسردگی بک BDI

سلامت روانی

از بین تست ها و پرسشنامه هایی که برای سنجش افسردگی تهیه شده است پرسشنامه افسردگی بک از جمله مناسب ترین ابزرار برای انعکاس حالات افسردگی است.

ژ 1-163

mmpi یکی از معتبرترین آزمون‌های روان شناسی است که در مراکز درمانی و کلینیک‌های روانشناسی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. ه متخصص روانشناسی بالینی و روانسنجی از روی آن سلامت روانی یا ویژگی‌های شخصیتی فرد را تشخیص می‌دهد.

ژ 1-151

آزمون اضطراب کتل

آزمون های سلامت روان

این آزمون برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرد تا روانشناسان بتوانند سطح و میزان اضطراب فرد را سنجیده و متناسب با آن راهکارهای مناسب را به آن ها ارائه نمایند.

سوالات دارای ۳ گزینه الف – ب –ج است.سوال را با دقت مطالعه وگزینه مورد نظر روعلامتگذاری میکنید.
در آزمون آنلاین نیاز به مراجعه حضوری شما در کلینیک های مشاوره نمیباشد وتفسیر آزمون آنلاین شما به صورت اینترنتی در اختیار شما قرار میگیرد، کاهش هزینه های رفت و آمد و صرفه جویی در زمان از جمله مهمترین مزایای آزمون آنلاین است.
خیر، تمامی آزمون های انلاین توسط متخصصین با تجربه و با توجه به شرایط شما تفسیر میگردند.
نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.