باز اکنون > روان مقاله

نحوه شناسایی سبک های دلبستگی در اولین قرار ملاقات

آیا میتوان از طریق شناسایی سبک های دلبستگی افراد فهمید که کیس مناسبی برای ما هست یا خیر؟

چقدر می خواهید برای اینکه بفهمید ایا شخصیت شما با پارتنر احساسیتان رابطه سازگاری هست یا نیست وقت بگذارید؟ اگر بتوانید همه این زمان را ذخیره کنید و افراد ناسازگار را در اولین قرار ملاقات حذف کنید، چه؟ تئوری دلبستگی می تواند راه را به شما نشان دهد. با ما همراه باشید تا راهی مطمئن به شما نشان دهیم تا با اطمینان بیشتری کیس موردنظر خود را آنالیز و شناسایی کنید.


چهار سبک دلبستگی اصلی در تئوری دلبستگی

تئوری دلبستگی تقریباً افراد را به یکی از چهار سبک دلبستگی اصلی دسته بندی می کند. اگر سبک دلبستگی مضطرب/آشفته دارید، ممکن است جذب فردی با سبک دلبستگی اجتنابی شوید. اما پس از مرحله اولیه قرار ملاقات، فرد اجتنابی اغلب وقت یا توجه کافی به فرد دلبسته مضطرب نمی دهد و ممکن است پیام های متفاوتی ارسال کند.
در مقابل، اگر سبک اجتنابی دارید، ممکن است نیاز فرد مضطرب به وقت گذاشتن، اطمینان و محبت شما را آزار دهد. در هر صورت، هر دو نفر احتمالاً احساس ناامیدی و سرخوردگی می کنند.
اگر سبک دلبستگی دوسوگرا دارید، احتمالاً آشنایی و جستجوی عشق را کمی دور از ذهن خواهید دید. شما ممکن است به سرعت احساس طرد شدن کنید، مانند فردی که دلبسته مضطرب است، و ممکن است سریع ارتباط خود را با افراد قطع کنید و مانند فردی که اجتنابی است، از آنها فاصله بگیرید. افرادی با دیگر سبک های دلبستگی ممکن است شما را غیرقابل پیش بینی و واکنش پذیر ببینند. با گذر زمان، آنها ممکن است از شما فاصله بگیرند و دقیقاً تجربه ای را به شما بدهند که شما نمی خواهید. بنابراین، اگر سبک دوسوگرا دارید، بهترین ارتباط را با کسی خواهید داشت که به طور ایمن دلبسته است. افرادی که سبک های دلبستگی ایمن دارند، راحت ترین کار را دارند. آنها بهتر می توانند افراد با هر یک از سبک های دیگر را تحمل کنند. آنها در مورد طرد شدن مضطرب یا نگران نیستند، بنابراین به احتمال زیاد با فاصله گرفتن توسط یک فرد اجتناب کننده،به راحتی کنار خواهند آمد. آنها همچنین تمایل بیشتری برای برآورده کردن نیازهای عاطفی و زمانی فرد مضطرب و آشفته خواهند داشت. در نهایت، آنها ممکن است مایل به تحمل تناقضات عاطفی و رفتاری فرد ترسو نیز باشند. افرادی که دارای سبک دلبستگی دوسوگراهستند، احتمالاً بهترین عملکرد را با افرادی که دارای سبک های ایمن هستند، خواهند داشت.
افرادی که سبک‌های آشفته دارند با سبک‌های ایمن بهترین عملکرد را خواهند داشت. ممکن است با سبک‌های دوسوگرا رفتار کنند، و ممکن است بخواهند از کسانی که سطوح بالایی ازاجتناب دارند دوری کنند. افرادی که سبک‌های اجتنابی دارند با سبک‌های ایمن بهترین عملکرد را خواهند داشت. ممکن است با کسی که سبک دلبستگی دوسوگرا دارد خوب باشند، و ممکن است بخواهند از کسانی که سطوح بالایی از دلبستگی مضطرب دارند اجتناب کنند. افرادی که دارای سبک های ایمن هستند احتمالاً به همین ترتیب از قرار ملاقات با افرادی با سبک های مضطرب، طرد کننده و ترسناک لذت خواهند برد. انتخاب شریک زندگی شما ممکن است به زمینه زندگی فعلی شما و اینکه چقدر زمان می خواهید برای ایجاد یک رابطه اختصاص دهید مرتبط باشد.


نحوه پرسش سوالات در قرار ملاقات برای فهمیدن سبک دلبستگی

نشانه هایی وجود دارد که به عنوان نشانگر برای هر سبک عمل می کنند. در اینجا سه سؤال وجود دارد که می توانید برای آشکار کردن آنها بپرسید، همراه با پاسخ های معمولی برای هر یک از سبک ها.


۱) اوایل کودکی شما چگونه بوده است؟ (نیاز به توضیح بود، بگویید «قبل از ۱۰ سالگی)

ایمن ها: آنها ممکن است صادقانه با آمیزه ای از خوب، بد و زشت به سؤال پاسخ دهند. اما آنها خیلی بحث را ادامه نمی دهند یا از موضوع منحرف نمی شوند.
اجتنابی ها: ممکن است آشکارا ناراحت به نظر برسند و از سوال طفره بروند. آنها مشخصاً بیان می کنند که خاطره بسیار کمی از دوران کودکی دارند یا اصلاً خاطره ندارند. متناوبا، آنها بیانیه ای کلی و مبهم اما درخشان در مورد داشتن دوران کودکی فوق العاده به شما می دهند، حتی اگر خاطره خاصی برای اثبات این موضوع نداشته باشند.
مضطرب ها: آنها به آسانی به سؤال پاسخ می دهند و ممکن است ناخودآگاه به آن کشیده شوند. ممکن است در مورد اینکه آنها در مورد گذشته یا حال صحبت می کنند سردرگم شوید و احتمالاً این حس را پیدا کنید که آنها بیش از حد به موضع میپردازند و موضوع را اصطلاحا کش میدهند.
دوسوگراها: ممکن است آزرده شوند، از سؤال طفره بروند، یا سعی کنند با پرسیدن سؤالی از خودشان حواس شما را پرت کنند. پاسخ آنها ممکن است گیج کننده و بی نظم به نظر برسد. آنها می توانند روابط مختل و ترسناک والدین و فرزند را آشکار کنند.


۲) وقتی ترسیدید یا مضطرب شدید، برای در آغوش گرفتن، آرامش و اطمینان به سراغ چه کسی رفتید؟

ایمن: پاسخ مستقیم میدهند و نمونه هایی از والدین یا مراقبین دلسوزو دوستدار را خواهند داد.
اجتنابی ها: ممکن است چیزی مانند «احتمالاً مامانم» (یا پدرم) بگویند، اما در ادامه، خاطرات مربوطه را برای تأیید این موضوع نخواهند داشت. ممکن است بگویند که از خود مراقبت کرده‌اند و هیچ کس آنها را در آغوش نگرفته یا تسکین نداده است.
مضطرب ها: ممکن است پاسخ مستقیم و مثال هایی از عشق و آغوش به شما بدهند، اما این ممکن است با نشانه هایی از ناسازگاری، نیاز برآورده نشده یا رنجش همراه باشد.
دوسوگرا ها: ممکن است از این سوال ناراحت شوند و آن را تهاجمی بدانند. آنها ممکن است از نظر عاطفی از تعادل خارج شوند و به شما پاسخی بدهند که شامل از دست دادن یا تجارب یا ترومای ترسناک باشد.


۳)آخرین رابطه عاشقانه شما چگونه بود و چگونه به پایان رسید؟

ایمن: آنها معمولاً روابط پایدار و محبت آمیز را آشکار می کنند. آنها احتمالاً از سابقین بد صحبت نمی کنند، بلکه ویژگی های مثبت و منفی رابطه را نشان می دهند.
اجتنابی ها: آنها ممکن است کلا به سوال پاسخ ندهند یا اینکه بگویند بطور کامل رابطه خود را با این شخص تمام کردند و دیگر به او فکر نمیکنند.
مضطرب/ آشفته ها : ممکن است سطحی از آشفتگی عاطفی نارضایتی، خشم یا نیازهای برآورده نشده را آشکار کنند. به احتمال زیاد این رابطه با ناراحتی و دردناک به پایان رسیده است.
دوسوگرا ها: دوباره، ممکن است با این سؤال از تعادل خارج شوند یا بگویند: "به تو ربطی ندارد." منتظر یک پاسخ مبهم یا پراکنده ازجانب آنها باشید.

خلاصه آنچه درمورد سبک های دلبستگی گفته شد

در نتیجه میتوان گفت: پاسخ‌های افراد امن احتمالاً متعادل و طولانی است.
اجتنابی ها احتمالاً پاسخ‌های کوتاه و بدون تمرکز و توجهی به شما می‌دهند.
افراد آشفته ممکن است خیلی طولانی ادامه دهند و پاسخ های بیش از حد مفصل به شما بدهند.
افراد دوسوگرا احتمالاً به شما پاسخ هایی می دهند که به نظر بی نظم به نظر می رسد و شما ممکن است در دنبال کردن جریان و معنای آنها به مشکل بربخورید.
در نهایت، ازموضوع محدوده سنی غافل نشوید. در اوایل دهه ۲۰ شما افراد زیادی با سبک های ایمن (۵۰٪) در قرار های ملاقات خواهید دید. هنگامی که به دهه ۴۰ خود برسید، افراد دارای سبک های ایمن روز به روز کمیاب تر می شوند و ممکن است شیوع فزاینده ای از سبک های اجتنابی را در این رنج سنی مشاهده کنید.


باز اکنون


باز اکنون


باز اکنون

نیاز به کمک دارید؟ دیگر تنها نیستید


باز اکنونباز اکنون


باز اکنون

مشاوره آنلاین

ما در کنار شما هستیم

از ما بپرسید

پاسخ گوی شما هستیم

آزمون آنلاین

خود را بهتر بشناسید

نظرات و پیشنهادات شما