باز اکنون > روان مقاله > مشاوره آنلاین l بررسی دیدگاه های مراجعه کنندگان از تجربه مشاوره

مشاوره آنلاین l بررسی دیدگاه های مراجعه کنندگان از تجربه مشاوره

باز اکنون

حاصل بررسی آمار بازخورد و دیدگاه های کاربران در مورد تجربه مشاوره آنلاین در این مطالعه به نتایج ارزشمندی رسیده ایم که در ادامه به آنها میپردازیم.
ما واقعا نتونستیم با هم ارتباط برقرار کنیم. من فکر میکنم اطمینان زیادی به این روش ایجاد ارتباط نداشته باشم. اولش مشاور به من زنگ زد و در مورد تایم مشاوره برای ساعت ۹ با هم حرف زدیم. من اولش متوجه نشدم که منظورش ۹ صبحه یا شب. من فکر نمیکنم واسه من جواب بده!
نظر جنیفر این بود که تا وقتی که بطور حضوری مشاورش رو نبینه نمیتونه باهاش ارتباط برقرار کنه. در حالی که برای هر دو طرف، یعنی مشاور دهنده و مشاوره گیرنده اعتماد به روند مشاوره امری حیاتی است. البته که در این مطالعه شرکت کنندگان نیاز خود را به دریافت مشاوره بطور عمیق احساس نکرده بودند و همین مورد میتواند در انگیزه آنها تاثیر گذار باشد.


مشاوره آنلاین و بررسی مسائل تکنیکی جلسات

این مسائل میتوانند در تجربه مراجعه کنندگان تاثیر بگذارند و باعث شوند آنها نتوانند بطور کامل با فضای آنلاین مشاوره ارتباط برقرار کنند. در این زمینه دیدگاه های شرکت کنندگان را با هم بررسی میکنیم.


باز اکنون
جنیفر : « اولن ملاقات ما واقعا نا امید کننده بود و این همش تقصیر تکنولوژیه. نه فقط بخاطر مسایل تکنیکی، بلکه آشنا نبودن من هم با این فضای جدید باعث رقم خوردن ابن تجربه ی نه چندادن خوب برای من بود. من به موقع آماده ی مشاوره بودم و مشاور منم همینطور. اما به دلیل قطع بودن سرور ما قبل از اینمکه بتونیم صحبت رو شروع کنیم خارج شدیم. یه بار دیگه به خاطر اینکه چندین بار روی باز گشتن به عقب کلیک کرده بودم، سیستم از کار افتاد.
باز اکنون
ماری: من قرار بودم نیم ساعت دیگه توی سایت آماده باشم ، اما یه مشکلی برای ارتباط پیش اومد! مشاور من ۱۵ دقیقه منتظرم بود ولی من حدود یک ساعت و نیم تلاش کردم تا وارد بشم. من به مشاورم ایمیل زدم و اتفاقاتی که افتاده بود رو توضیح دادم. راستش فکر میکردم کار ساده ای باشه اما برای من فقط دردسر بپود.

این دو شرکت کننده ای که دیدگاه آنها را بررسی کدیم دچار مشکلات تکنیکی شدند و باعث تاثیر در کیفیت مشاوره آنها شد. موارد دیگر شامل مشکل در وارد شدن و ارتباط با چت روم میشود.


مشاوره آنلاین و ارتباط با محیط آنلاین در روند جلسات مشاوره

راچل تجربه مشاوره آنلاین رو با تجربه ی قبلی که از مشاوره آنلاین داشته مقایسه میکنه و میگه « من فکر میکنم بخاطر این حقیقته که من آدم درون گرایی هستم و دوست ندارم زیاد در مورد خودم صحبت کنم اما به هر حال با تانیا صحبت کردم ( مشاورم) در حالیکه احساس خوبی در مورد اینکه از چه ویژگی خودم باید حرف بزنم نداشتم. آخرش کمی در مورد خودم، دغدغه های آیندم حرف زدم و بعد از این تجربه، احساس رهایی داشتم. »
.....................................................
پائولین میگه: من اخر مشاوره احساس خیلی خوبی داشتم. با اینکه هنوز مشکلی برطرف نشده بود، ولی دوست دارم به این جلسات ادامه بدم. من اینو حس میکردم که مشاور من یک ادم کاملا واقع بینیه و میتونه راهکار و واکنش هایی رو به من نشون بده یا سوالایی رو مطرح کنه که شاید در موقعیت خاص در نظرشون نگرفته بودم. برای من تجربه ی خیلی خوبی بود.

از سوی دیگر، نانسی در مورد تفاوت ارتباط چشم در چشم با چت مشاوره انلاین صحبت میکنه:

مشاورم بهم گفت : «در موردش بیشتر بهم بگو» و این عبارت در محیط انلاین گفتگو به نظر تحقیرآمیز میاد. مثل اینکه ۳۰ دقیقه دیگه وقت داریم، بگذار اطلاعات بیشتری ازش بکشم. اما اگه این جلسه به شکل حضوری بود با همین سوال احساس دیگه ای به من دست میداد و أصلا حس تحقیرآمیزی ایجاد نمیشد. نانسی البته در حین این مطالعه مقایسه های دیگری هم از این دو روش مشاوره داشته:

من در واقع از اینکه چطور این دو روش نتایج مشترکی دارند متحیر شدم. واقعا تفاوت بزرگی بینشون نمیبینم و اینکه فکر میکردم باز کردن سر صحبت و ایجاد حس اعتماد خیلی بیشتر از روش حضوری طول بکشه ولی خیلی زود این اتفاق افتاد و من از تجربه ای که داشتم لذت بردم. من از ایمیل هایی که در طول هفته از مشاورم دریافت میکنم خوشحالم. این حس رو به من القا میکنه که فقط برای ساعت مشاوره ای که داشتم به من توجه نشده و خیلی بیشتر از اون بوده. 


واکنش هایی که شرکت کنندگان از چت مشاوره آنلاین داشتند با هم متفاوت بود. این تجربه برای برخی رضایت بخش و برای برخی دیگر از آن ناراضی بودند.


مشاوره آنلاین l بدون صدا یا تصویر

شرکت کنندگانی در فضایی خالی از صدا و تصویر تعامل داشتند تجربه های متفاوتی از این محیط دریافت کردند. این تجربه در بعضی با کاهش استرس در تعاملات بین فردی و تشویق حس درون نگری در آنها بود.


باز اکنون
نانسی إحساس امنیت بیشتری رو در این محیط تجریه کرده، ب ویژه وقتی که در مورد تجربه های خجالت آور صحبت میکنه: خیلی راحت تر بودم. چون میدونستم هیچوقت قرار نیست مشاورم رو ببینم و اگر میخواستم در مورد مسئله ی بزرگی حرف بزنم این احتمالا بهترین راهه. بعضی وقتا حرف زدن چشم در چشم خیلی سخت تره و قرار گرفتن مانیتور بجای طرف مقابل أوضاع رو یکم بهتر میکنه.
باز اکنون
راچل در این مورد میگه: میدونی، انگار که یه باری رو از دوشت بر میدارن وقتی که داری تایپ میکنی. چون وقتی که مشاورت روبروت نشسته با خودت میگی الان باید یه چیزی بگم. اما وقتی تایپ میکنی، مجبور نیستی به طرف زل بزنی، نگران نیستی و با آرامش بیشتری مینویسی.
فرم های رزرو مشاوره آنلاین

بر اساس روحیات و تمایل خود فرم مور نظر را انتخاب کنید و به سوالات تعیین شده پاسخ دهید.
اگر با درمیان گذاشتن اطلاعات کامل با مشاورین سایت احساس نگرانی نمیکنید به سوالات فرم ۱ پاسخ دهید.
اگر ترجیح میدهید به صورت ناشناس مشاوره بگیرید به سوالات فرم ۲ پاسخ دهید.


از  سایت مشاوره نگرفته ام

اگر با درمیان گذاشتن اطلاعات کامل با مشاورین سایت احساس نگرانی نمیکنید بر روی دکمه زیر کلیک کنید و سوالات مورد نظر را پاسخ دهید.

شماره پرونده دارم

اگر ترجیح میدهید به صورت ناشناس مشاوره بگیرید بر روی دکمه زیر کلیک کنید و سوالات مورد نظر را پاسخ دهید.

باز اکنون
اگرچه پاولین با تاخیرات در پاسخ مشاورش دچار ابهام شده بود و نمیدانست که مشاورش چه حسی به جملات او دارد: من همش نگران بودم که مشاورم توی ذهنش فکر کنه: وای خدای من این آدم چقدر دیوونس!  انگار که دارن بهت میخندن ولی چیز دیگه ای تایپ میکنن.
باز اکنون
بطور مشابه، دایان باور داره ارتباط آنلاین واکنش های بین فردی و ضروری رو محدود میکنه: من ترجیح میدم به صورت طرف مقابلم نگاه کنم، وجود اون رو حس کنم. فقط در این صورت هست که میتونی تشحیص بدی که در مورد تو چی فکر میکنن. بدون این شرایط همش نگرانی. من نویسنده خوبی هستم. تقریبا همه ی ما در دوره ی کارشناسی یاد گرفتیم چطور متنی بنویسیم که ما رو خیلی پر اشتیاق نشون بده.

بطور خلاصه تعامل آنلاین باعث کاهش استرس در جواب دادن بالافاصله میشه. این محیط یک رسانه ای با اضطراب کمتر برای اشتراک تجربه های خجالت آور به حساب می آید. برخی از شرکت کنندگان این تجربه مشاوره آنلاین را دلیلی بر کمرنگ شدن نشانه های بین فردی و محدودیت ابراز وجود و سطح اطمینان در خود میدانند.


مشاوره آنلاین و سرعت جلسات

با توجه به اینکه جلسات توسط چت و متنی صورت گرفته سرعت کمتری نسبت به مشاوره های حضوری دارد. به نظر ماری نظم جلسات به هم میخورد وقتی که جواب دادن به مشاورش زمان زیادی میبرد.
..........................................
ماری : تنها چیزی که از محیط آنلاین متنفرم تایپ کردنه. من خیلی از جواب ها رو خلاصه مینوسم تا مجبور نباشم خیلی وقت برای تایپ کردنشون بزارم و در این حین مشاورم به سوال دیگه ازم میپرسه و همه چیز به هم میریزه. به خاطر اینکه وقتی مکث میکنی تا جوابت رو بنویسی، مشاورت فکر میکنه سکوت کردی و یه سوال میپرسه تا گفتگو رو گرم نگه داره. و این منم که پشت سر هم باید تایپ کنم.

-
پاولین اشاره کرد که چقدر وقفه های زمانی بین پاسخ ها میتونه آزار دهنده باشه و جلسات رو به سمت ابهام سوق بده. خیلی طول کشید تا همه ی حرف هاش رو بنویسه. واقعا داشت تایپ میکرد یا نتظر بود من جواب بدم؟ این تردید یکم عجیب به نظر میومد اما فقط اولش سخت بود و کمی که گذشت أوضاع بهتر شد و مشاوره ما مسیر مشخصی پیدا کرد. خیلی نا امید کننده بود که مجبور بودم صبر کنم تا طرف مقابلم بنویسه. البته همین وقفه ها به من کمک کرد تا به جواب هایی که میدم فکر کنم و کامل ترین جواب ها رو بنویسم.


مشاوره آنلاین میتواند امکان یک ارتباط در یک فضای کاملا شخصی را فراهم کند

مشاوره در محیط اینترنت این پتانسیل رو داره تا در هر مکانی گسترش پیدا کنه. شرکت کنندگان زیادی به آرام بودن این فضای شخصی اعتقاد داشتند. پاولین این تجربه رو با مشاورش به وضوح درک کرد و توانست حسی که بطور طبیعی از مشاره حضوری به وجود میاد رو تجربه کنه. این فضای خصوصی برای او ارامش بخش بود.
..............................

- چت مشاوره آنلاین همه چیز رو برای من ساده تر کرد. صبح تز خواب پا شدم، دوش گرفتم و درحالیکه توی ربدوشامبرم بودم و موهام هنوز خیس بود، نشستم پای جلسه ی مشاوره. درصورتیکه اگه قرار بود بطور حضوری به دفتر شماوره میررفتم باید کلی وقت برای ظاهرم میذاشتم ( به ویژه برای جلسه ی اول).


- بطور مشابه دایان از خونه میتونست به خانوادش هم توجه کنه: من میتونستم با اون حرف بزنم چون توی خونه بودم. من یه پسربچه ی ۱۸ ماها دارم که پامو گرفته بود و میکشید، باید بهش توجه میکردم و مشاورم أصلا متوجه این قضیه نبود. اما اگه جلسه ی ما حضوری بود بی شک باعث حواس پرتیه مشاورم میشد.


- با توجه به کاستی های مربوط به شرکت در جلسات از خانه، نانسی میگه: توی خونه راحت حواست پرت میشه، مثلا وقتی که تلویزیون روشنه یا اینکه زمانی که مشاوره رو به اندازه کافی جدی نگرفته باشی. با اینکه چت مشاوره آنلاین یک فضای خصوصی و امن با ایجاد فرصت های کلینیکیفراهم میکنه، حواس پرتی و کاهش تمرکز کامل مراجعه کننده میتوند اتفاق بیوفتد.


باز اکنون

مشاوره آنلاین

ما در کنار شما هستیم

از ما بپرسید

پاسخ گوی شما هستیم

آزمون آنلاین

خود را بهتر بشناسید

نظرات و پیشنهادات شما