باز اکنون > روان آکادمی > دانلود پاورپوینت بیش فعالی کودکان l پرتال روانشناسی

اختلال کمبود توجه l بیش فعالی چیست

باز اکنون

اختلال کمبود توجه بیش‌فعالی یا اختلال کم توجهی بیش‌فعالی (ADHD) یک اختلال روان‌پزشکی است که کودکان، نوجوانان و بزرگسالانی را در سراسر جهان مبتلا کرده و مشخصه‌ی آن الگوی کاهش پایدار توجه و افزایش تکانش‌گری و بیش‌فعالی است. بر اساس شرح‌حال خانواده‌ها، تعیین ژنوتیپ و مطالعات تصویربرداری عصبی شواهد روشنی برای پایه‌ی زیستی بیش فعالی وجود دارد. هرچند چندین ناحیه‌ی مغز و چندین عصب_رسانه (ناقل عصبی) در بروز علائم دخیل دانسته شده‌اند؛ اما همچنان دوپامین کانون پژوهش‌های مربوط به علائم بیش فعالی است. به دلیل مصرف بالای دوپامین در قشر جلو پیشانی و پیوندهای متقابل آن با سایر نواحی مغز درگیر در توجه بازداری، تصمیم‌گیری، مهار پاسخ، حافظه‌ی کاری و گوش‌به‌زنگی، نقش این ناحیه مطرح‌شده است.  کودکان، نوجوانان و بزرگسالان دچار بیش فعالی اغلب تخریب قابل‌توجهی در کارکرد تحصیلی و نیز موقعیت‌های بین فردی و اجتماعی نشان می‌دهند ADHD . اغلب با اختلالات دیگری همراه است؛ ازجمله اختلالات یادگیری، اختلالات اضطرابی، اختلالات خلقی و اختلالات رفتار ایذایی.

شیوع اختلال کمبود توجه l بیش فعالی

بیش فعالی حدود ۸/۵% کودکان سنین مدرسه را مبتلا می‌کند ۸۵ تا۶۰ درصد افرادی که در کودکی این تشخیص را دریافت می‌کنند در نوجوانی واجد ملاک‌های اختلال هستند و تا ۶۰ درصد آن‌ها علائمشان تا بزرگسالی ادامه می‌یابد.

باز اکنون
در پاور پوینت مورد نظر به طور کامل به توضیح و بررسی این اختلال - معیارهای تشخیص این اختلال بر اساس DSM-۵ – میزان شیوع و تفاوت آن در زنان و مردان – علل و سبب شناسی این اختلال و همین طور درمان آن می پردازیم .
نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.